Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Vzpomínka na rodáka pana Josefa Hakla

  • Iveta Chábová

Vloženo: 11. října 2023

Zobrazeno: 369×

Vážení spoluobčané, 

dne 4.10.2023 byla v Praze 4, U plynárny 2 na budově bývalého 50. policejního revíru v Nuslích slavnostně odhalena pamětní deska policistům, kteří zahynuli při odboji proti nacismu za 2. světové války. Mezi těmito policisty byl i rodák z Podvek pan Josef Hakl, který se narodil v březnu 1912 a zahynul v únoru 1943 v koncentračním táboře Dachau. Při této příležitosti byla panu Josefu Haklovi uděleno in memoriam vyznamenání za hrdinství. Tuto medaili a dekret převzala jménem příbuzných osobně paní Ludmila Keltnerová, sestra pana Josefa Hakla.

Tuto akci na počest padlých hrdinů z řad policie zorganizovalo Muzeum policie, Praha a vyřídilo  vyznamenání hrdinů. V Muzeu policie jsou také uloženy  doklady, fotografie, vyznamenání a další vzpomínkové předměty na Josefa Hakla zapůjčené příbuznými. Na listopad 2023 připravuje Muzeum policie zřízení síně slávy pro padlé policisty. 

 

Josef Hakl - vrchní strážmistr in memoriam

24. března 1912 - 14. února 1943 - ve věku nedožitých 31 let

Narodil se 24. března 1912 v Podvekách.

Před okupací patřil k vynikajícím zápasníkům. Stejně jako jeho nuselští kolegové se aktivně podílel na domácí odbojové činnosti, mimo jiné například rozšiřoval časopis „V boj”. Jeho trestem za odboj byl transport do koncentračního tábora Buchenwald, a to ještě v létě 1941. V roce 1942 byl převezen do Ravensbrücku a poté do Dachau, kde 14. února 1943 zemřel. Oficiální příčinou smrti, která je uvedená v jeho úmrtním listě, byl zánět střev. Uveďme jen, že v koncentračním táboře Dachau se nacističtí lékaři věnovali pokusům na lidech, například s podchlazováním nebo řízenými infekcemi. „Moje přání je znovu tě vidět, když Bůh dovolí,“ stojí v poslední Haklově dopisnici s hlavičkou Konzetrationslager Dachau 3K a známkou Německé Říše. V únoru 1943 odešel jeho sestře Antonii z Dachau další dopis. Tentokrát obsahoval stručné sdělení, že její bratr zemřel na komplikace spojené se zánětem střev a že jeho mrtvola byla spálena v táborovém krematoriu.

Věnujme panu Josefu Haklovi, našemu rodákovi, tichou vzpomínku. 

Přílohy

Galerie