Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Informace k povolení kácení dřevin

  • Iveta Chábová

Vloženo: 25. března

Zobrazeno: 314×

Informace k povolení kácení dřevin

Ochrana dřevin a povolování jejich kácení.

Všechny dřeviny rostoucí mimo les jsou chráněny zákonem č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny a vyhláškou MŽP ČR  č. 189/2013 Sb...….poškozování, ořezávání  a ničení dřevin rostoucích mimo les je nedovolený zásah ( § 7 odst. 1 zákona)

..….ke kácení dřevin je nezbytné povolení příslušného obecního úřadu. Povolení lze vydat ze závažných důvodů.

Důvodem k povolení kácení tedy v žádném případě není ani zastínění objektu a ani to, že ze stromu padá listí a zanáší okapy.

Zákon chrání dřevinu nejen před pokácením, ale i před poškozením.

Takzvaný „ ořez“ koruny stromu nelze zákonem ani vyhláškou povolit. Je-li takový zásah shledán orgánem ochrany přírody jako poškození stromu, bude tomu, kdo se přestupku dopustil uložena pokuta do 10.000,- Kč, poškodí-li skupinu dřevin, pak až  do 50.000,- Kč. Právnické osobě nebo fyzické osobě při výkonu podnikatelské činnosti přitom hrozí pokuta až 500.000,- Kč.  Hranice pokut je stejná jako pro  případy nepovoleného kácení.

Rozhodne-li se občan zbavit dřevin rostoucích na jeho vlastním pozemku, měl by vědět, za jakých podmínek je to možné:

Za předpokladu, že dřeviny rostoucí mimo les nejsou významným krajinným prvkem ( § 3 odst.1 písm. b) zákona) a jsou splněny ostatní podmínky stanovené zákony a jinými  právními předpisy, může pokácet strom, který měřený ve výšce  130 cm nad zemí má  obvod kmene do 80 cm  nebo vyklučit souvislé keřové porosty do celkové plochy 40 m2. V těchto případech se  povolení ke kácení nevyžaduje.

V případě krajní nouze, tzn. hrozí – li bez jakýchkoliv pochybností bezprostředně škoda na zdraví či životě, nebo majetková škoda značného rozsahu, může občan přistoupit ke kácení bez povolení. V takovém případě však takový zásah  musí do 15 dnů oznámit písemně příslušnému obecnímu úřadu.

Oznámení o kácení dřevin rostoucích mimo les ( ve smyslu výše uvedeného zákona ) musí obsahovat stejné náležitosti jako žádost o povolení. Toto musí být oznámeno písemně nejméně 15 dnů předem orgánu ochrany přírody,( obecní úřad ) který je může pozastavit, omezit nebo zakázat, pokud odporuje požadavkům na ochranu dřevin nebo rozsahu zvláštního oprávnění.

Žádost o povolení podává vlastník pozemku nebo nájemce se souhlasem vlastníka pozemku, na kterém dřeviny rostou.

Žádost bude projednána na nejbližším zastupitelstvu obce. Bude provedeno místní šetření. 

Stromy a keře zachycují prach, snižují množství hluku, chrání nás před větrem a sluncem, zvlhčují okolní vzduch. Vzrostlý strom odpaří denně okolo 400 litrů vody. Stromy jsou také domovem pro mnohé další živé organismy.
Přerostlá zeleň by nás neměla obtěžovat a ohrožovat. Je třeba nalézt rozumnou rovnováhu. Poškozený, nemocný či přerostlý strom, který roste v zástavbě, je třeba zavčas nahradit novým stromem.

Kácení stromů je nevratný zásah, který již nikdy nelze napravit. Proto je třeba u každého stromu důkladně zvážit, zda je takový zásah opravdu nezbytný. Pokud je to alespoň trochu možné, měla by být po skácení stromu provedena náhradní výsadba.

Žádost se podává na předepsaném tiskopise a musí obsahovat:

  • Jméno a adresu žadatele
  • Doložení vlastnického nebo nájemního vztahu žadatele k pozemku
  • Specifikaci dřevin, které mají být káceny – druh, počet,
  • Udání obvodu kmene stromu ve výšce 130 cm nad zemí, velikost plochy keřů
  • Situační zákres, ideálně do výpisu z katalstru, fotodokumentace
  • Zdůvodnění žádosti

Kácení dřevin rostoucích mimo les se provádí zpravidla v období vegetačního klidu. K tomu se přihlíží při vydávání povolení ke kácení dřevin.

Tiskopisy jsou k dispozici na Obecním úřadě Podveky nebo je možno si je stáhnout ve formulářích na obecním webu. 

 

Tento web využívá k poskytování služeb soubory cookies.

Více informací